Tíz éves a Szegedi Keresztény Roma Szakkollégium

Tíz évvel ezelőtt, 2012. február 15-én írta alá Dr. Kiss-Rigó László szeged-csanádi püspök a Szegedi Keresztény Roma Szakkollégium alapítólevelét. A Szeged-Csanádi Egyházmegye azzal a céllal hozta létre az intézményt, hogy – csatlakozva Magyarország Kormánya és a történelmi egyházak között 2011-ben létrejött megállapodáshoz – hozzájáruljon a közéleti feladatvállalás iránt elkötelezett, aktív társadalmi párbeszédet folytató roma értelmiségiek formálásához, akik a szakmai kiválóságot ötvözik a társadalmi és szociális kérdések iránti érzékenységgel. Ezzel olyan szellemi műhelyt hozott létre Szegeden, amely a magyar társadalom számára a romák integrációjának keresztény szellemiségű alternatíváját kínálja fel. A szegedi lett az ötödik egyházi fenntartású roma szakkollégium az országban.

Az elmúlt évtizedben a jelenlegi hallgatókkal együtt összesen 112 roma fiatal vállalta, hogy egyetemi tanulmányai mellett bekapcsolódik a szakkollégiumi programba, amely nagy hangsúlyt fektet az identitás erősítésére, szakmai igényességre, a közösségi szemléletre és az értelmiségi pályára történő felkészítésre.

A szakkollégium feladatának tekinti a társadalmi integráció szolgálatát. Közössége együttélési modellként is működik: cigány és nem cigány fiatalok számára egyaránt nyitott. A katolikus egyházmegye által fenntartott intézmény ökumenikus szemléletű, így teret ad más történelmi felekezetekhez tartozó fiatalok lelkiségének megélésére is.

A szakkollégiumnak a tehetséggondozás és a tehetségfejlesztés mellett célja a hallgatók társadalmi hátteréből fakadó hátrányainak kompenzációja, az egyetemi közegben történő eligazodás segítése, tanulási módszerek adaptációjának, egyéni célok megvalósításának támogatása.

Az intézmény szoros együttműködést alakított ki a Gál Ferenc Egyetemmel és a Szegedi Tudományegyetemmel. Az egyetemek nem csupán háttérintézmények a szakkollégium számára, hanem stratégiai partnerek is. A szakkollégiumi program megvalósításába számos egyetemi oktató kapcsolódott be óraadóként, mentorként, tutorként. A szakkollégium törekszik arra is, hogy szakmai és tudományos egyetemi rendezvényeken, konferenciákon, kutatásokban is részt vegyen, és kialakítson minél több ilyen jellegű együttműködést.

A Szegedi Keresztény Roma Szakkollégium „Szokeresz”-ként vált közismertté. Először Lakatos András matematika szakos hallgató, roma szakkollégista használta ezt a nevet 2012-ben. Az elnevezés az intézmény rövidített nevének (SZKRSZ) kiegészítésével jött létre, utalva a „so keres” cigány (lovári) kifejezésre, melynek jelentése: „Mit teszel?”, „Mit csinálsz?”. Kifejezi azt a szándékot, hogy a szakkollégium hallgatói tevőlegesen is részt kívánnak venni saját életük alakításában és társadalom átformálásában, jelen akarnak lenni a romák és a nem romák közös életében, egy élhetőbb jövőt teremtve.

Magyarországon jelenleg 11 roma szakkollégiumban mintegy 350 fiatal roma tehetség végzi egyetemi tanulmányit és készül az értelmiségi pályára.

(SzokereszPRESS)