Aki most lép be a szegedi dómba, rögtön érezheti: különleges évben járunk. A templomtér új színei, szimbólumai és a csendes figyelmet kérő elmélkedések mind a jubileumi év üzenetét hordozzák – a reményt. Kondé Lajos plébános a plébánia lelkipásztori munkatársaival együttműködve dolgozott ki kezdeményezéseket, hogy a szentévet közel hozzák a hívekhez, zarándokokhoz, turistákhoz.
A szegedi dómba lépő látogatót a jubileumi évre hangolt templomtér fogadja. Már az ambó terítőjén megjelennek a szentév színei, a Szent Antal-oltárt pedig a szentév szimbólumai és motívumai díszítik. A tér több pontján felbukkan a jubileumi év logója, a bejáratnál elhelyezett roll-up tájékoztatja a látogatókat, a keresztút stációinál pedig a szentév témáját kibontó elmélkedések olvashatók.
„Fontosak a külsőségek, hatnak az emberek figyelmére. Ezért kerestük annak a módját, hogyan tudjuk a programokhoz hozzákapcsolni a szentévet megjelenítő szimbolikát” – magyarázza Kondé Lajos, a dóm plébánosa.
A belvárosi egyházközség pasztorális életét koordináló csapat számos kezdeményezéssel él, hogy a szentév valóban hozzájáruljon közösségük megújulásához. Kondé Lajos szerint a tematikus évek sokat tudnak adni az egyházközségnek, ha a pasztorációban „jól megtöltik programokkal”. „Ferenc pápától kapunk indíttatást, de a többit nekünk kell hozzátenni” – mondja a plébános.
A szegedi belvárosi plébánia munkatársai közös gondolkodás eredményeként alakították ki a szentévre hangolt lelkipásztori programokat. A tervezőcsapatban Kondé Lajos mellett Farkas Mónika katekéta, Babosné Eszes Dóra Tímea, Domoki Boglárka és Kissné Kaizinger Katalin lelkipásztori munkatársak vettek részt, a kezdeti ötletelésbe bevonták a dóm káplánját, Köllő Sándort és a plébánia hitoktatóit is. Céljuk az volt, hogy minden korosztályt megszólító kezdeményezések szülessenek.
A templomtérben elhelyezett bibliai idézetek, a remény keresztútja, valamint a szentévi díszítésű oltár állandó lelki kapaszkodóként vannak jelen. A szentévhez kapcsolódó programok másik pillérét az események, közösségi alkalmak jelentik.
A plébánia munkatársai külön elmélkedéssorozatot írtak a keresztút tizennégy stációjához. A „remény keresztútja” azt üzeni: a remény az élet minden helyzetében megtartó erő lehet. Igazságtalan megítélés, próbatétel, bukás, gyengeség, megaláztatás – minden állapotban felfedezhetjük az irgalmasságra, a továbblépésre és egymás megerősítésére szólító isteni jelenlétet. Az elmélkedések magyarul és angolul is elérhetők, a helyszínen és online is.
A nagyböjt péntekjein különböző közösségek vezették az imádságokat: férfiak és nők, énekkarosok, hittanosok, nyugdíjasok, ministránsok, sőt egyszer még a plébánia területén működő jezsuita templom hívei is bekapcsolódtak – erősítve az összetartozást.
A szegedi dómba betérők egy-egy szentírási idézetet is magukkal vihetnek. „A Biblia az igazi igeforrás, itt szól hozzánk Isten. Összegyűjtöttük mindazt, ami a reményről szól benne – hatvan ige ad impulzust elgondolkodni” – mondja Farkas Mónika.
Kondé Lajos hozzáteszi: „A Biblia évében kezdtük kirakni az idézeteket. Már többször abba akartuk hagyni, de olyan nagy az érdeklődés, hogy nem tehetjük. Az egyetemisták a mise után sorban állnak érte. Az emberekben van pietas, lelki érzék. Beülnek imádkozni, vagy csak belépnek a templomba, húznak egy igét, és az elég nekik arra a napra.”
A Szent Antal-oltárnál elérhető információs anyagok segítenek megérteni, mi is az a szentév, mit jelent a teljes búcsú, és hogyan lehet rá készülni. Emellett lelkitükrök is rendelkezésre állnak különböző korosztályok számára.
A szegedi dóm az egyházmegye központjaként fontos zarándokhely: itt nyerhető el a jubileumi év teljes búcsúja. A zarándoklatokat szentévi tartalommal egészítik ki, hogy a látogatók valódi lelki élménnyel térhessenek haza. „Szeretnénk, ha mindenki vinne magával valamit – akár lelki élményt, akár egy gondolatot. Ehhez vallásos elköteleződés sem kell. Az elmélkedések kihelyezése óta rendszeresen látunk embereket a stációknál” – mondja Babosné Eszes Dóra Tímea.
Egyedülálló kezdeményezés a www.szentevikihivasok.hu oldal, ahol négy területen – imádság, barátság, böjt és szabadidő – 25 kihívás várja az érdeklődőket. A cél: Ferenc pápa szándékához kapcsolódva a lelki megújulás konkrét, mindennapi formáinak megtalálása. „Tedd magad próbára” – a kihívásokhoz bárki csatlakozhat azáltal, hogy vállalásokat tesz a négy területen, vállalva valamit azért, hogy lélekben megerősödjön, közösségileg aktívabb legyen, miközben új élményeket szerez. Az imádságos kihívások az imaéletet, istenkapcsolatot erősítik. A barátságos kihívások a közösségi kapcsolatainkban és a testvéri szeretetben ösztönöznek, a böjti kihívások segítenek a lemondás és az önfegyelem gyakorlásában, a szabadidős kihívások pedig a teremtett világ felfedezésére és tartalmas kikapcsolódásra hívnak. A kihívások bárki számára elérhetők, a résztvevők online regisztrálhatnak, és visszajelzést is küldhetnek élményeikről. A program egész évre szól, az első nyereménysorsolás pünkösdkor lesz.
A szentévi programok középpontjában a bűnbocsánat szentsége is kiemelt szerepet kap. A márciusban tartott „Tiszta lap” bűnbánati nap során reggel héttől este nyolcig tizenhat atya gyóntatott, és lehetőség volt lelki beszélgetésre is. A dóm közösségének tagjai fogadták az érkezőket, gregorián zene szólt, diameditáció segítette az elmélyedést. „Aki belépett, kapott valamit – akkor is, ha csak a látványosságok miatt jött. Itt maradtak, megálltak a meghitt légkörben” – idézik fel a szervezők.
A „zarándokgyertya” szintén a közösségek összekapcsolódását szolgálja: hetente más csoport kapja meg, és ennek fényénél imádkozik. A közösségek is zarándokútra kelnek: a hitoktatók a gyermekeket kísérik, a fiatalokat a Szent István-bazilikába hívják, az egyházközség nagy zarándoklatára pedig októberben kerül sor.
A szentév a szegedi dóm falain belül és kívül is életre kel – az ünneplés nemcsak külsőségekben, hanem valódi lelki megújulásban valósul meg.
Fotó: Rátkainé Kádár Andrea
Trauttwein Éva/Magyar Kurír