Elkészült a gyulai Szentháromság-kápolna tornyának 30 millió forintos felújítása – jelentette be a helyszínen megtartott hétfői délutáni sajtótájékoztatón dr. Kiss-Rigó László, a Szeged-csanádi egyházmegye püspöke, dr. Görgényi Ernő, Gyula polgármestere és Kovács Péter esperes-plébános. A gyulai Szentháromság-kápolna városképi szempontból is kiemelt jelentőségű épület, a torony felújítása ezért is számított lényegesnek.
Dr. Kiss-Rigó László elmondta, Gyula a Szeged-Csanádi Egyházmegye az egyik kiemelt központja. A püspök hozzátette, jó néhány intézményük működik a városban, és örömteli, hogy mindig lehetőségük nyílik helyi fejlesztésekről is beszámolni. Mint kiemelte, a gyulai Szentháromság-kápolna toronyfelújítása nemrég készült el mintegy 30 millió forintból.
A gyulai Szentháromság-kápolna toronyfelújítása szép példája az együttműködésnek
– A beruházás nagyon szép példáját adta az együttműködésnek, a közös gondolkodásnak. Az egyház és az önkormányzat is 15-15 millió forintos állami támogatásból kapott forrással járult hozzá a felújítás költségeihez – fogalmazott a püspök. Kiemelteazt is, hogy a beruházás az egész várost szolgálja.
Dr. Kiss-Rigó László bejelentette, hamarosan egy másik, sokkal nagyobb fejlesztés átadása is várható Gyulán, hiszen elkészül a gyulai katolikus gimnázium tornaterme. A fejlesztés átadása várhatóan már februárban, márciusban megtörténhet.
Városképi szempontból is fontos épület
Dr. Görgényi Ernő megerősítette, a Szentháromság-kápolna toronyfelújítása nem csak a katolikus hívek számára öröm.
– Egy városképi jelentőségű, műemléképületről van szó, amit még az 1738-as nagy pestisjárvány után a hálából adakozó hívek kezdeményezésére kezdtek el építeni – folytatta a gondolatot.
A rekonstrukcióról elmondta, a torony felújításának munkálataihoz hozzálátott az egyház, amihez meg is volt a szükséges forrás.
– Előzetesen a héjazat cseréjét tervezték. Azonban a lebontás után láthatóvá vált, hogy maga a szerkezet is olyan mértékben leromlott, elvékonyodott, hogy azt is cserélni kell. Ez megduplázta a költségeket – folytatta a gondolatot. – A gyulai egyházközség nehéz választás elé került. A hívek adományaként rendelkezésre állt a szükséges összeg, azonban azt a németvárosi templom felújítási munkálataira biztosították. Az önkormányzat számára sem volt elfogadható, hogy bármelyik beruházás elmaradjon, ezért a város a Miniszterelnökségtől kért támogatást a toronyfelújítás befejezésére. Soltész Miklós államtitkár döntésének köszönhetően a szükséges 15 millió forintot a Miniszterelnökség a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-n keresztül biztosította. Így az egyház, a kormány és az önkormányzat összefogásával megvalósulhatott a városképi jelentőségű műemlékkápolna rekonstrukciója, és a németvárosi templom szükséges felújítására is rendelkezésre állnak a források. Az említett németvárosi, műemléki Szent József-templom esetében a lábazati cementes betonréteg eltávolításához kapcsolódóan az engedélyezési eljárás több időt vesz igénybe, így a munkálatok előreláthatólag az idei év első felében valósulhatnak meg.
A pestisjárvány után épült
Gyulán 1738-ban szörnyű pestisjárvány pusztított, mely rengeteg áldozatot követelt. A gyulai Szentháromság-kápolna épületét a túlélő gyulaiak emelték hálából, ami 1741-re készült el, de azután többször is átépítették. A templom a jelenlegi formáját 1930-ban nyerte el, akkor volt egy tűzvész, aminek következtében a torony leégett. Mostani formáját a felújítás során kapta meg, kicsit nagyobb is lett, mint a korábbi. 25 éve a templomot teljesen felújították kívülről, de a torony maradt. A héjazat viszont annyira elvékonyodott, hogy szükségessé vált a cseréje.
Forrás: beol.hu