Zarándok ikonnal erősítik az egyházközséget

Egy éven át fog vándorolni egy zarándok ikon a felsővárosi Szent Miklós Plébánia egyházközségének hívei között otthonról otthonra. A templom patrónusát ábrázoló ikon átadása ünnepi szentmise keretében történik meg vasárnap, és a jubileumi év nyitánya lesz. Jövőre ünnepli ugyanis a közösség Felsőváros átimádkozottságának és hitbuzgalmának nyolcszáz éves évfordulóját.

Jubileumi év kezdődik a hétvégén a felsővárosi Szent Miklós Plébánián „Nyolcszáz éve Felsővároson” mottóval.

jubileumi év
Serfőző Levente plébános a hívekkel hetek óta készül a jubileumi év hétvégi megnyitására. Fotó: Karnok Csaba

Történeti források és egy körülbelül száz évvel ezelőtti ásatás leletei alapján úgy tudjuk, hogy az első felsővárosi templom a mai Dózsa iskola alatt állt. A középkori templom maradványit megtalálták, azokra lettek ráépítve a környező épületek

– mondta el lapunknak Serfőző Levente plébános.

Bizonyító erejű oklevél

Noha az épületmaradványokat betemették, fennmaradt egy oklevél, amely bizonyítja az első templom létezését.

– Az 1225-ben írt oklevélben egy jogi kérdést próbáltak tisztázni. Az ügy arról szólt, hogy egy személy ki akart magának sajátítani egy bizonyos földterületet Ság település környékén. A tíz ekényi föld azonban a helyi bencés kolostor részét képezte, így az ügy a forrás szerint Gyula nádor elé került. A nádor a Sziged nevű helységben álló Szent Miklós templomot jelölte ki, ott kellett az apátnak és a papnak esküt tennie arról, hogy a föld valóban az apátsághoz tartozik – mondta el Serfőző Levente. A történészek Scyget helységet Szegeddel azonosították, a Szent Miklós templomot pedig az első felsővárosi templommal. Emellett a nyolcszáz éves oklevél egy széljegyzetet is tartalmaz, amely még inkább megerősíti a szegedi vonatkozást.

– Egy 15. századi glosszátor, azaz jogban jártas személy írt megjegyzést az oklevél szélére, amelyben azt rögzítette latinul, hogy az eskütétel a szegedi Szent Miklós apátsági templomban történt meg. Tehát nyolcszáz éve van imahely Felsővároson – folytatta a plébános.

Lelki háló szövődik a jubileumi év alatt

A szombaton kezdődő, jubileumi év tehát a felsővárosi hitélet nyolcszáz éves keresztény lelkisége előtt tisztelgő és azért hálát adó örömünnep-sorozat, amelynek első állomása szombaton este hét órától Virágh András Liszt-díjas orgonaművész és Gion Zsuzsanna énekesnő közös, ingyenes koncertje lesz a templomban. A felsővárosi plébánia hetek óta készül az ünnepre, a templomot a padlótól a plafonig kitakarították. Szó szerint, ugyanis nemrég egy emelődaru segítségével tisztogatta meg a plébánia több férfitagja és a vállalkozó hívei a plafont és minden egyes oszlopfőt is.

A vasárnap 10 órakor kezdődő szentmisét Kiss-Rigó László szeged-csanádi püspök celebrálja, a templomot a városi plébániák kórusainak tagjaiból összeállt, negyvenfős ünnepi énekkar zengi majd be. A mise végén pedig Serfőző Levente átadja az első családnak azt a zarándok ikont, amely egy éven át vándorol majd otthonról otthonra a hívek között.

– Az ikont a görögkatolikus egyházmegyében festették meg, az egykori és a mai templom védőszentjét, Szent Miklóst ábrázolja. Az ikon bejárja az egyházközséghez tartozó hívek otthonait, ezáltal egyfajta lelki háló szövődik majd, átimádkozzuk a kapcsolatainkat. Már most betelt februárig a naptár a hívekkel, akik szeretnék hazavinni egy kis időre. Jövő decemberig vándorol majd, a jubileumi év lezárásakor helyezzük el a templomban végső helyére az ikont – mondta el a plébános.

Szent Miklós példája ma is követendő

Kettős örömünnep lesz a hétvége a felsővárosi egyházközösség számára, ugyanis a templom patrónusa okán a jubileumi év nyitánya a templombúcsú is egyben. Serfőző Levente rámutatott, hogy Szent Miklós több szempontból is követendő példa lehet korunk embere számára.

– A keleti egyházak a jóságos és csodatévő jelzőkkel illetik Szent Miklóst. Olyan szentet ismerhetünk meg benne, aki tényleg jó szívvel tudott adni, titokban, minden érdek vagy hátsó szándék nélkül. A jó szív, az odaadott élet és a hála is fontos és gondolatébresztő üzenet lehet korunk embere számára is – emelte ki a plébános.

 

 

 

Forrás: delmagyar.hu