Jézus nem a feleslegünket kéri – Sacro Song ünnep a szegedi dómban

A Szeged-Csanádi Egyházmegyében 35 zenei szolgálattevő vehette át a Sacro Song keresztény könnyűzenei workshop elvégzését elismerő oklevelet a szegedi Fogadalmi templomban tartott hálaadó szentmisét követően. Gálaműsorban ünnepeltek, adtak hálát november 9-én a dómban.

Zsúfolásig megtelt Szegeden a dóm a novemberi estén. Órák óta próbáltak a zenészek arra a hálaadó estre, melyen együtt ünneplik az egyházmegye különböző településeiről érkezett zenei csapatok azt, hogy elvégeztek egy képzést azért, hogy önmagukat fejlesztve folytassák egyházközségeikben a zenei szolgálat végzését.

Gável András énekelni hívott: „Érkezzünk meg, hogy csak Istenre figyeljen a lélek, csak őt akarja dicsérni. Mondjuk el Istennek, hogy ő az Atyánk, mi a gyermekei elfogadjuk és megköszönjük szeretetét.”

Több egyházmegye jó példáját látva szervezték meg a Sacro Song keresztény könnyűzenei képzést Szegeden. A kurzus keretében a résztvevők a templomi liturgikus zenei szolgálatra, valamint a liturgián kívüli, evangelizációs és dicsőítő imaalkalmak zenei vezetésére készülnek fel. A Sacro Songot az egyházi könnyűzenei szolgálatban jártas és gazdag tapasztalattal rendelkező tanárok és képzett zenészek, Gável András és Gável Gellért, valamint zenei formációjukban, az Eucharist együttesben velük együtt szolgáló Szentpétery Mózes tartják. Mindhárman a hazai keresztény könnyűzene kiemelkedő alakjai és több mint 25 éve aktív szereplői.

A tanfolyam egyik fő célja, hogy a résztvevők zenei repertoárja a szolgálatukhoz alkalmazható énekekkel, zenei darabokkal és liturgikus misetételekkel bővüljön. A hangszeres technikák, a kamarazenélés alapjai mellett felkészülnek a templomi liturgikus zenei szolgálatra, valamint a liturgián kívüli, evangelizációs és dicsőítő imaalkalmak zenei vezetésére.

Arra készültek fel, hogy „méltóképp zenéljenek az Úrnak, az Úrról”, azzal a meggyőződéssel, hogy ez „műfajtól függetlenül lehetséges, a könnyűzene sem degradálja a liturgiát, hanem szolgálja azt” – fogalmazták meg a képzés vezetői.

A szentmise főcelebránsa és szónoka Kondé Lajos pasztorális helynök, a dóm plébánosa volt. Gondolatait az evangéliumhoz kapcsolta. Azt fejtette ki,

azok a lélekben szegények, akik merik elismerni, hogy egyedül Isten a végtelen gazdagság, csak ő teheti boldoggá az embert, és ezért teljes bizalommal rá mernek hagyatkozni, és várják, hogy betöltse őket a maga gazdagságával.

Erre a szegénységre utal az elhangzott evangéliumi szakasz szegény asszonya, aki mindössze két fillért, ezzel együtt minden értékét Istennek merte ajándékozni, tette ezt a templomért, a szent helyért, az Isten ügyéért. Jézus az ő magatartását állítja példaképül a tanítványok elé, és egyértelművé teszi, hogy Isten nem elégszik meg az ember fölöslegével, azzal, ami nem hiányzik neki.

Isten nem a felesleget kéri az embertől, mindent akar tőle, nem félig-meddig, ide is oda is magatartást vár tőlünk, hanem teljes bizalommal rá hagyatkozó életet.

Aki ezt meri vállalni, felismeri, mit jelent az igazi boldogság. Mi, a tanítványok, csak úgy válhatunk boldog emberekké, ha a szegény asszony példáját merjük követni, rábízzuk magunkat egészen a teremtő Istenre. Lélekben szegénnyé válunk, boldog lesz az életünk. Ebben a találkozásban ezt adja meg Isten.

Azt is tudatosítani kell magunkban, hogy a földi javak, melyek azért vannak, hogy az életünket segítsék, egy pontig adnak biztonságot, mert az igazi biztonság forrása Isten. Imádkozzunk most együtt azért, hogy képesek legyünk az özvegyasszony lelkületét követni. Tudnunk kell,

nem az a döntő, hogy mennyit adunk, hanem az, hogy mennyiből adunk, és milyen lelkülettel ajándékozunk. A lényeg, hogy tiszta szívvel adjunk, legyen szó az időnkről, a figyelmünkről vagy anyagi javakról,

mert látjuk, hogy a másik rászorul, szüksége van ránk. Ha megértjük ennek lényegét, boldog emberek leszünk kapcsolatainkban. Adjunk tiszta szívvel, legyen ott a szeretetünk, és a tudat, hogy a legfőbb gazdagság, boldogság Isten.

A szentmisét követően Gloviczki Zoltán, az Apor Vilmos Katolikus Főiskola rektora köszöntötte a végzősöket. Szophoklész „sok van, mi csodálatos, de az embernél nincs csodálatosabb – himnuszából indult ki. Rámutatott, hogy a görög szó, valamint annak latin fordítása egyszerre hordozza csodálatos, fenséges, félelmetes, ijesztő, különleges jelentést. „Emberi szavainkkal szinte visszaadhatatlan jelentéstartalma, erre igazán a zene képes.

A zene valóban a Jóisten nyelve. Tanuljuk ezt a nyelvet, sokféle dialektusban beszéljük, Bachtól Sillye Jenőig. Nagy öröm, hogy ilyen nyelvtanfolyam valósult itt meg.

Hálát adunk ezért, és a Jóisten áldását kívánjuk az elkezdett út folytatására” – fogalmazott.

A Szeged-Csanádi Egyházmegye nevében Kondé Lajos pasztorális helynök köszöntötte az egybegyűlt közösséget, a képzés résztvevőit. „A zene meghívó” – mutatott rá, ez a zene különös erővel meghívja a fiatalokat. Az Egyház szüntelenül fáradozik azon, hogy megtalálja az utat, a módot – eszközöket, nyelvet – ahogyan a fiatalságot, a következő generációt meghívja. A keresztény könnyűzene erre képes, ez a zene megérinti szívüket. „Köszönjük, hogy a zenén keresztül folyamatosan írjátok ezt a meghívót egyházközségeitekben, hogy megérezzék Isten gondoskodó szeretetét. Soha ne fáradjatok bele, hogy Isten szeretetközösségébe meghívók legyetek! Erőt kívánok ehhez és köszönjük a kitartásotokat.”

Az Apor Vilmos Katolikus Főiskola rektora, Gloviczki Zoltán és Kondé Lajos pasztorális helynök adták át a Sacro Song keresztény könnyűzenei workshop végzőseinek az oklevelet. Név szerint szólították a résztvevőket, a templomi közösség nagy tapssal köszöntötte őket.

Majd gálaest következett, melyen közösen szolgáltak a képzés végzősei és az Eucharist Zenekar tagjai. A dalok között Gável András gondolatai vezették az elmélkedést. A dicsőítést azokból a dalokból állították össze, melyek a workshop során kedvessé váltak számukra.

A Sacro Song képzést Gável Gellért dolgozota ki az Apor Vilmos Katolikus Főiskola 1700 órás, keresztény könnyűzenei felnőttképzése alapján, annak kompakt csomagjaként. A 4 alkalmas keresztény könnyűzenei oktatási programot a Pasztorális Helynökség hívta meg Szegedre az egyházmegye könnyűzenei szolgálattevői számára. A képzés 2024 májusa és novembere között folyt a Katolikus Házban.

Gável Gellért a képzés felépítését ismertette szerkesztőségünknek. Az első hétvége a kamarazenélésről szól. Hogyan kell együtt muzsikálni, a zenei hatás hogyan éri el az embereket – ezekkel a kérdésekkel foglalkoznak. Az alkalom része továbbá egy gitártechnikai képzés. Gável Gellért kidolgozott egy olyan gitártechnikai módszertant, ami a klasszikus gitár és a könnyűzenei folkgitár módszertanának keveréke. E módszertan segítségével elkerülhetők azok a nehézségek, amikkel a kezdő gitárosok küzdenek, és egy speciális ujjrend megtanításával rövidebb idő alatt magasabb szintet érnek el a gitárosok. A második alkalom témája a kamaraéneklés, sok daltanulással, közös énekléssel. Ezt a stúdióéneklés követi, miközben kamarazenei csoportokban folyamatosan muzsikálnak. Az IT bevonásával egyfajta tükröt kapnak a zenészek, rögtön hallják a hibáikat, és ezek elemzése segíti a fejlődésüket. A negyedik alkalom már készület a záró dicsőítésre, gálaestre. A képzés része továbbá a liturgika és dicsőítésvezetés. „Egy általános misét – zöld misét – magabiztosan kísérni tudnak a zenei szolgálattal, és dicsőítő szentségimádását tudnak vezetni” – mutatta be, mi lehet a képzés reálisan kitűzhető célja.

Gyuris László és Varga Réka a katolikus egyetemi lelkészség zenészei, a „Lelkes zeneteam” tagjai. „Nagy lendületet kaptam. Három éve szolgálok gitárral miséken. Megerősített, hogy jó úton haladok, ezt nem szabad abbahagyni. Adott egy látásmódot, hogyan viszonyuljak a dalokhoz, zenekari társaimhoz” – mondta László. „Nekem magabiztosságot adott. Régóta – öt éve – énekelek a zeneteamben. Volt bennem egy félénkség, mindig vártam a megerősítést a többiektől, hogy jó, amit csinálok. Most azt érzem, képes vagyok kiállni, nem igénylem a visszajelzést, a Jóisten velem van, és a Szentlélek vezetésével el tudom énekelni a dalt” – mondta Réka.

Földi Veronika Békéscsabán, a jaminai Jézus Szíve-templom zenészcsapatában, a „Zenebarát-felebarát” énekkarban szolgál. „Óriási lépés, fejlődés volt számomra a képzés. Sokat tanultam. Ez a zene valóban meg tudja szólítani a fiatalokat. Szeretnénk a jövőben kamatoztatni az itt tanultakat.”

A szervezők – Szarvas Eszter, a Katolikus Ház vezetője – látva a képzés sikerét, januárban újra meghirdetik az egyházmegyében a Sacro Songot.

Fotó: Lambert Attila

Trauttwein Éva/Magyar Kurír