A Szeged–Csanád Grosics Akadémiát működtető Szeged–Csanádi Egyházmegye püspöke, Kiss-Rigó László szerint folyamatos az NB II-es klub fejlődése, és bár kockázatos kimondani, de a cél az NB I-be jutás.
– A megye mától viseli a Csongrád-Csanád nevet, a futballcsapat azonban már tavaly nyár óta Szeged–Csanád Grosics Akadémia. Miért változtattak 2019-ben?
– Mivel az egyházmegye csapatáról beszélünk, a névválasztás is ezért történt. Tartalmazza a székhely, valamint az egyházmegye nevét is. Természetesen ekkor még nem tudhattuk, hogy a közigazgatási terület neve is így változik.
– A labdarúgásban mit jelent a trianoni döntés századik évfordulója?
– A száz évvel ezelőtti esemény kapcsán sok minden eszembe juthat, és nemcsak negatív, hanem pozitív töltéssel is. A futball egyike azon dolgoknak, amelyek nem ismernek határt. A nemzeti összetartozás például sok pozitív dolgot jelenthet, ilyen a Dunaszerdahely magyarországi szimpátiája.
– Milyen gazdája a futballcsapatnak az egyházmegye?
– Abban biztos vagyok, hogy a külső szemlélő számára nem tűnik jobbnak, mint ha egy vállalkozás irányítaná. Más, sajátos formája a tulajdonnak, nálunk egyedi, a világ más területein egyáltalán nem az. Közel tízezer fiatal tanuló van a köznevelési hálózatban, a kollégiumokban, a szakiskolákban, a szakképzési iskolákban, így az adottság és a kapcsolatrendszer is megvolt. Gyulán területet kaptunk hozzá, így a legnagyobb, meglévő intézményeink ott vannak, és mivel a pályának helyet is kaptunk, ezért került oda az akadémia. A nagyságát és a futballtérképen elfoglalt helyét is figyelembe véve Szeged fontosabb város, és amikor lehetőség adódott a komoly létesítmény megvalósítására, visszajöttünk. Nem azért van az egyházmegyének csapata, mert az identitásunkat akarjuk kiemelni, hanem az összetartozást hangsúlyozzuk. A sport segít az ember nemessé válásában.
– Beváltotta a reményeket a visszaköltözés Szegedre?
– A Szent Gellért Fórumnak fontos, de csak egyik részegysége a labdarúgás. Így például volt már közel telt házas kulturális rendezvény is ott. De a futball területén is megtörtént, amit vártunk, hiszen az NB II-ben a legjobb átlagnézőszámunk volt. A lezárt bajnokság anyagilag nem is kis veszteséget jelentett, hiszen elmaradtak hazai mérkőzések.
– Így hogyan értékeli a csapat szereplését?
– Reményteli volt. Nem álltunk sem kieső, sem feljutó helyen, de nem sok pontra volt az ötödik pozíció. Jó lett volna látni, hogyan fejlődik a csapat. Jó hír, hogy az utánpótlás újrakezdi a munkát, a felnőttcsapat pedig még a héten edz, majd két hét szünet után folytatja.
– Szerencséje Szegednek, hogy szereti a futballt?
– Ahogy én szeretem, annak nem sok köze van az együtteshez. A futballcsapat nem a püspök hobbija, mert nincs pénzem rá, ahogy az egyházmegyének sincs, és nem kapunk támogatást sem a várostól, sem a megyétől. A minimális feltételek előteremtéséhez összefogás kell. A nevelés, a képzés sajátos feladata az egyháznak, ezért foglalkozunk több száz gyerekkel.
– Van reális alapja már most az NB I-ről beszélni?
– Akármennyire is kockázatos kimondani, már most is terv az NB I-be jutás, közben pedig a saját nevelésű fiatalok további beépítése.
– Elégedett a klubnál folyó szakmai munkával?
– Ez sok mindentől függ, és tudjuk, tökéletes szakember nincs. Emberileg, szakmailag, pedagógiailag is azokat kerestük, akik azonosulnak az értékrendünkkel. Fejlődésben vagyunk, és a rendszer is fejlődik.
Forrás: delmagyar.hu